خوش آمدید

جستجو

تبلیغات

نخبگان در جامعه

  http://qaboosnameh.com/wp-content/uploads/2013/11/thumb271-9f753674cd45f227adeb2d4f0adffd06.jpgارزش هر جامعه به انسانهايي است كه از جنبه مثبت داراي نكاتي قابل توجه و مافوق عموم هستند. اين افراد انسانهايي عادي هستند اما نگاهشان به جهان عاري از كوته بيني و مملو از واقعیت است. از كودكي پابه پاي ديگر كودكان رشد مي كنند  اما زماني كه ساير بچه ها درگير بازي و لهو و لهب هستند، اين دسته كوچك مشغول تامل در ندانسته هايي است كه ذهن كوچكشان را به خود مشغول كرده است. همچنان كه رشد مي كنند در پي سوالها و نداسته هايشان مي روند و راهشان از ديگران جدا مي شود. در واقع تفاوت در نگاه است. این گروه با این دید می نگرند که باید برای دستیابی به موفقیت از لذتهای زودگذر پرهیز کرد و به امید لذتهای پایدار سختی را تحمل کرد. اينان نخبگان جامعه اند.

  نخبگان موظف هستند آنجايي كه بايد ،آگاه‌سازي كنند، و آن جايي كه بايد سكوت كنند، سكوت نمايند نه بالعكس. در روايات اسلامي عنوان شده كه 2 گروه هستند كه اگر صالح و شايسته باشند و به وظيفه‌ صالح‌بودن و شايسته‌بودن خود عمل كنند، جامعه به سعادت مي‌رسد و در غير اين صورت، جامعه به هلاكت و تباهي خواهد افتاد، يكي زمامداران و مسئولان اجرايي جامعه و ديگر دسته ، علما و انديشمندان و مصلحان جامعه. براساس اين روايت اگر در جامعه مسئله‌اي پيش آمد كه جاي گفت‌وگو دارد؛ نخبگان، خبرگان، عالمان و انديشمندان بايد ابراز نظر كنند و به جامعه آگاهي دهند و آن جايي كه بايد افشاگري كنند، بايد افشاگري كنند نه بالعكس  ‌كه متاسفانه به كرات شاهدش هستيم.

  نخبگان، نقش اول را در تحولات و هدايت مردم بر عهده دارند، افكار عمومي و فضاي سياسي و اجتماعي تحت تاثير نخبگان است و اين قشر از طريق نهادهاي سياسي و اجتماعي، رسانه ها و تضارب آراء در جهت‌دهي به تحولات و رويكردهاي مردم تعيين‌كننده هستند. نقش نخبگان در هر جامعه كه بويي از روشنگري برده باشد اثبات‌شده است؛ بنابراين براي كـاسـتـن از خـسـارت‌هـا و هزينه‌هاي غير منطقي و تقويت وحدت و همدلي، نخبگان نقش بي‌بديلي دارند ، نخبگان از جمله گروه‌هاي مرجع در سياست و جامعه هستند. آسيب‌شناسي توام با ظرفيت‌شناسي نخبگان در وقايع اخير لمزان بايد در اولويت‌هاي اصلي جامعه قرار گيرد. شكاف بين نخبگان و مسئولان از يك سو و تضاد غيرمنطقي در درون نخبگان از سوي ديگر به ساختارها و هنجارهاي ارزشي آسيب مي‌زند. بنابراين پرداختن به نقش و جايگاه نخبگان در رويكردهاي مثبت و منفي از ضرورت‌هاي جامعه و راهگشا در عبور كم‌هزينه از وضعيت جاري است. توانمندي نخبگان در اتكا به عقلانيت به شرط پايبندي به ارزش‌ها ، در هدايت و تحكيم پيشرفت‌هاي گوناگون تعيين كننده است و در‌صورت بروز فاصله بين ارزش‌ها و عقلانيت، نقش نخبگان در جامعه به شدت كاهش مي يابد.

  روشنگري وظيفه اصلي نخبگان است كه بايستي جامعه در مقابل ميكروب‌هايي كه به اندامش وارد مي‌شوند واكسينه كنند . وظيفه انجام اين واكسيناسيون برعهده فرهيختگان و دانشجويان است. اصولا وقتي از كلمه نخبه حرفي به ميان مي‌آيد بايد گفت نخبگان افرادي هستند كه به علت امتيازاتي كه مردم براي آنها قائلند بر ذهن عمومي مردم اثراتي دارند و به همين دليل تحليل و برداشت يك‌‌‌فرد يا گروه نخبه بر زمان حال و آينده جوامع تاثيرگذار است. به همين دليل مسئوليت فردي كه به او دانشجو گفته مي‌شود از مسئوليت افراد عادي سنگين‌تر مي‌شود. نخبگان اگر فهم جامعي از شرايط روز نداشته باشند چه بسا ممكن است بدون سوء نيت به تحليل و جمع‌بندي‌ برسند كه با شرايط روز جامعه مخالف است، چه‌‌‌بسا ممكن است نخبه اي به علت دورماندن از شرايط روز حرفي بزند كه در ظاهر جنبه‌هاي علمي و تحليلي داشته باشد اما در حقيقت با مباني و تفكرات جامعه مغايرت دارد. اگر در مساله اي مهم كه تاثيري شگرف بر آينده جامعه دارد فرهيخته اي ندانسته و يا درك نكرده نظريه اي را رد و يا حتي پيشنهاد دهد كه با واقعيت همخواني نداشته باشد ، شايد بتوان گناهي نابخشودني عنوان كرد. در اين صورت نخبه دچار خطايي مي‌شود كه اثر سوء آن بيشتر از اثر سوء يك فرد عادي است.

  نقش نخبگان در هدايت جامعه و سمت‌گيري آن به سوي اهدافش بسيار موثر است. معمولا جهت و راهي كه فرهيختگان جامعه دنبال مي‌كنند مي‌تواند براي بسياري از افراد جامعه مورد استفاده قرار گيرد. مردم چشم به نخبگان جامعه خود دارند، اگر اين دسته در هر جامعه‌اي دقيق و آشنا به اصول و مسائل كلي جامعه باشند ، بسياري از نيازهاي آينده جامعه و زمينه‌هاي پيشرفت جامعه را با ارائه طريق درست، حل و فصل كرده و موانع بزرگ را از پيش رو بر مي‌دارند. ولي اگر عكس قضيه وجود داشته باشد حتي اگر در اقليت هم باشد ، بسيار مخرب است. اين دانشجويان هر جامعه‌اي هستند كه مي‌توانند مردم را به سمت حل مشكلات و راهگشايي مسائل هدايت كنند. نخبگان آن‌‌چه مي‌گويند بايد حساب شده، دقيق و در جهت مصالح و منافع جامعه باشد و حتي ناگفته‌هايي كه نخبگان مي‌توانند بگويند و آنچه نبايد بگويند نيز مي‌تواند براي راهگشايي و هدايت جامعه موثر باشد.

  اما اگر اين دسته سكوت كند و يا مجال سخن نداشته باشد بايد به  حال آن جامعه تاسف خورد. در اين صورت جامعه از شاهرگ اطلاعاتي كه سرمنشاء هر گونه رونق و پيشرفتي است محروم مي شود و بايد با افكار قديمي و به روز نشده سير بكند. در اين صورت پيشرفت و اميد به توسعه ، پنداري غلط است و فرار مغزهاي و در غالب موارد، مرگ و تباهي مغزها پريده غالب خواهد بود.

  به نظر اينجانب اين اشكال در جامعه ما وجود دارد ولي افق بهبودی نمایان است. اميدوارم با تلاش نخبگان و فرهيختگان اين معضل رفع شود و جامعه با تدبير آگاهان و عالمان به آْينده اي روشن كه حق مرم با فرهنگ و اصيل لمزان است برسد.


  این مطلب تا کنون 7 بار بازدید شده است.
  منبع
  برچسب ها : جامعه ,نخبگان ,بايد ,مردم ,كنند ,هدايت ,نداشته باشد ,هدايت جامعه ,مي‌تواند براي ,آينده جامعه ,داشته باشد ,
  نخبگان در جامعه

تبلیغات


  محل نمایش تبلیغات شما

پربازدیدترین مطالب

آمار

تبلیغات

محل نمایش تبلیغات شما

تبلیغات

محل نمایش تبلیغات شما

آخرین کلمات جستجو شده

تگ های برتر